Obec Liptovská Kokava
Liptovská Kokava

TURISTICKÁ AKCIA NA BEŽKÁCH Jamnická dolina 7.3.2010

Report z akcie nášho Klubu v Jamnickej doline

Prvý marcový týždeň je v znamení silných mrazov najmä v noci. Aj ráno prvú marcovú nedeľu bolo chladné, zrána cca -13°C. Partia turistov, ako v podstate každú nedeľu, vyráža do Jamnickej doliny. Z rázcestia Račkovej a Jamnickej vyrážajú už aj na bežkách. Kde prešli na začiatku doliny nákladné autá, idú pešo. Ďalej je však krásna tatranská zima. Na kokavskú urbárnu kolibu je to asi 5km. Svižným tempom na dobre navoskovaných bežkách s prevýšením cca 250m je to necelú hodinku. Netreba sa báť lavín, lebo vo vyšších polohách je málo snehu v porovnaní minulých rokov. Na slniečku je relatívne teplo, ale v tieni a v lese je mráz. Pri kolibe pod Smrekom je tiež menej snehu, inokedy strecha koliby splýva s terénom. Kokavskí turisti tu v lete pripravia drevo do pece, a tak aj teraz sa môžu pri sporáku ohriať. Dobre padne kus chleba a slaniny, ale nadovšetko je to dobrá priateľská atmosféra. Každý sa snaží niečím ponúknuť, čo si priniesol. Nezabudnú zablahoželať kamarátovi k narodeninám, teraz to bola       44 Tibora Krajčiho. Do koliby priniesli aj opravenú sekeru, treba tam doplniť ešte rámovú pílku a metlu.   V nedeľu tam veru nebol dostatočný poriadok, predtým tam museli byť nejakí mladí, zrejme domáci z okolia, nakoľko tam po nich zostali fľaše aj z alkoholu, plechovky od piva,... Ak príde niekto z ďaleka, určite sa tam nepríde „opíjať“!!! Výzvy na udržiavanie poriadku a odnášanie odpadkov sú pre takýchto jednotlivcov zbytočné.
Nakoľko údržba koliby a okolia je náročná, doplňuje a opravuje sa náradie, pripravuje sa v lete drevo, klub turistov prosí návštevníkov, ktorí tu museli prespať, aby uhradili na účet č.2621366258/0200 nejaké to euro. Kokavskí turisti prívítajú aj sponzorské dary.
Návrat od koliby v Jamnickej doline je malým zážitkom, nakoľko zjazd na bežkách nie je príliš náročný. Je to „baladka“, ako hovoria niektorí. Takto prežitú nedeľu môže závidieť väčšina tých, ktorým sa v tento deň nechce vyraziť z tepla svojich domovov.

 
Ing.Ľubomír Rúčka

predseda Klubu kokavských turistov a lyžiarov

Dátum vloženia: 7. 3. 2010 14:55
Dátum poslednej aktualizácie: 9. 12. 2019 14:56
Autor: