Liptovská kokava ERB Liptovská Kokava
kontakt vyhľadávanie hlavné menu

TURISTI V NEDEĽU 9. MÁJA 2010

                 Pred rokom v nedeľu 10.mája 2009 boli turisti posledný raz ešte na snehu na bežkách v Hlinskej doline. Bolo vtedy polojasno, teplo, snehu už aj vo vyšších polohách bolo menej. Hlinská dolina je odnož Kôprovej doliny. Do Kôprovej išli na bicykloch, na ktorých mali upevnené bežky. Bicykle nechali v doline povyše Kmeťovho vodopádu pri Medveďom kúpeli. Pri túre však už bolo treba bežky aj „zobúvať“, pre miesta bez snehu. Tohto roku boli turisti posledný krát na bežkách 28.marca. V mesiacoch apríl a máj vzniklo akési „hluché“ obdobie na turistiku. Býva chladno a vlhko, preto je problematické chodiť i na bicykloch. Preto túto nedeľu 9. mája využili a rozhodli sa zorganizovať brigádu.

            Po dohode s pracovníkmi urbariátu Lipt.Kokava, naplánovali sadenie stromkov. V nedeľu aj tak nebolo vhodné počasie na turistiku, bolo zamračené a očakávali sa prehánky aj búrky. Na brigádu celkom vhodné podmienky. Bolo chladnejšie a dopoludnia bez dažďa. V lokalite Sihly je viac rúbanísk, kvôli nutnej ťažbe stromov napadnutých lykožrútom. Na jednom z nich sadili javory a jedličky. Celkom vysadili 1200 stromkov. Chceli prácu vykonať naozaj dobre. Počet stromkov bol v podstate normovaný. Dobre vykopať jamky, prekopať zeminu a zasadiť stromok správne s utlačením zeminy dá veru zabrať. Dopoludnia si urobili len krátku desiatovú prestávku, keď si stihli upiecť po jednej klobáske. A pokračovalo sa...... Dobre urobili, lebo okolo 13.00 hodiny začalo mrholiť,  v diaľke niekde nad Lipt.Kokavou alebo nad Západnými Tatrami začalo hrmieť. Prácu stihli akurát dokončiť. Dážď zosilnel, ale nebol prudký. Autami prechádzali po novej asfaltke zo Sekaniska cez Jakušovú. A tu čo videli ešte doteraz v tejto oblasti nevideli. Musela tam byť pred malou chvíľou krátkodobá prietrž mračien. Potok, ktorým niekedy preteká celkom málo vody, bol plný vody a voda sa rozlievala po ceste. Po kraji poľa tiekla skoro rieka. Autá rozrážali po ceste vodu a táto striekala do diaľky.                                                                                                                                

 Mohlo by sa povedať, že mali v podstate šťastie. Prácu dokončili a nezmokli. Pri dobrom počasí by si boli ešte posedeli pri ohníku a opekali by dobroty. Zarobené peniažky sa zídu a posedenie bude hádam nabudúce. Trochu mrzí, že sa brigády nezúčastnili niektorí, s ktorými sa počítalo. Je tu však  ešte jeden kladný stimul, a to dobrý pocit, že aj takto sa dá našim horám pomôcť.

 

                                                                                                                     Ľubomír Rúčka