Liptovská kokava ERB Liptovská Kokava
kontakt vyhľadávanie hlavné menu

Turisti koncom apríla 25.4.2010

TURISTI  KONCOM  APRÍLA  25.4.2010

 

      V nedeľu ráno 25. apríla krajinu pod Tatrami zalialo svojimi lúčmi slniečko. Bolo chladno, ale v noci nebol mráz. Vysoké a Západné Tatry sú od cca 1600 m n.m. zasnežené a nie sú tam vhodné podmienky na túry. Kokavskí turisti sa rozhodli pre nižší „kopec“. Pre nedeľnú aktivitu si zvolili túru na Veľký Choč 1611 m n.m. Tento je najvyšší vrch Chočských vrchov. Je to vlastne pohorie od Ružomberka a Dolného Kubína a tiahne sa ľudovo povedané poza Liptovskú Maru až po Kvačany a Veľké Borové. Veľký Choč má tvar nepravidelnej pyramídy s hojnými bralami z vápencov a dolomitov. Vyznačuje sa vzácnou vápencovou flórou. Jeho vrchol je porastený kosodrevinou. Vrch bol ospievaný básnikmi, najmä P.O.Hviezdoslavom, lebo sa nachádza nad Vyšným Kubínom – jeho rodiskom.

      Z vrchola je vynikajúci kruhový výhľad na všetky horstvá severného Slovenska. Na severe je panoráma Oravy s Babou horou, na západe vrchy Malej Fatry s Rozsutcom, smerom na juh a východ sa rozprestiera Veľká Fatra, Nízke Tatry, Liptovská kotlina, Kriváň, Západné Tatry a Chočské vrchy.

       Na vrchol je možné nastúpiť zo štyroch strán. Od Likavky a Liskovej je trasa dosť dlhá. Trasa z Lúčok je zo začiatku mierna, na konci prudko stúpa a záver je príkre stúpanie. Táto trasa je však hodnotená ako najkrajšia, lebo okrem iného je tu stály pohľad na panorámu Nízkych Tatier, Liptovskej Mary a Vysokých Tatier. Tretia trasa je z Vyšného Kubína, vhodná najmä pre Oravcov a ďalšia je z Valaskej Dubovej. Táto je akoby najkratšia, ale stúpa prudko hore a prekonáva sa prevýšenie 1000 m. Je to dosť náročné. Turisti si vybrali práve túto. Chodník vedie cez les a nie sú tu výhľady do krajiny, akurát od Poľany, čo je poslená etapa vo výške 1200-1300 m n.m. Na  hornej časti chodníka v tieňoch bol sneh a ešte častejšie zľadovatelé plochy snehu. Šmýkalo sa a neustále museli byť všetci v strehu.

V týchto častiach v strmom teréne to bolo náročné nielen na fyzickú kondíciu, ale aj psychiku. Tí, čo si zabudli doma turistické paličky, to mali ťažké, najmä pri zostupe. O vhodnosti jednotlivých trás si turisti urobili názor až na vrchole, resp. po celej túre vrátane zostupu.

       S priemernou kondíciou sa dá vrchol dosiahnuť až za dve hodiny. Odmenou sú naozaj pekné panoramatické pohľady akoby z lietadla. Na vrchole vládne medzi všetkými prítomnými družná atmosféra. Ako všade na vrcholoch v horách sú tu ľudia k sebe akoby lepší. Každý sa tu občerství, ponúkne zo svojho, čo si priniesol. V tejto výške /1600 m/ bolo tesne pred poludním teplo, slnečno, bol slabý vietor. V Kokave /790 m/bol, podľa telefonátov, práve silnejší vietor.

      Nakoľko vo všetkých horstvách bol dopoludnia slabý opar, viditeľnosť nebola vynikajúca.  Kruhová panoráma je však i tak odmenou za námahu, ďalším pozitívom je naberanie fyzickej /ale i psychickej/ kondície a zhodenie nejakej nadváhy. Cestou sa niektorí v Kalemenoch osviežili v kadi /“veľkej barine“/ s termálnou železitou vodou.

      Na záver chceme konštatovať a doporučiť pre iných trasu z Lúčok. Je to pre Liptákov najbližšie východisko turistickej trasy na Veľký Choč.  Pri návrate je možné ešte pozrieť Lúčanský vodopád

/12 m/ v centre Lúčok. Je to národná prírodná pamiatka. Voda kaskádovite padá do malých jazierok z okraja travertínovej terasy tvorenej sadrovcovo-zemitými teplicami. Je možné taktiež vykúpať sa v termálnom bazéne kúpeľov Lúčok alebo sa po ceste zastaviť v spomínaných Kalamenoch.

      Pre úplnosť spomenieme, že turisti každoročne chodili na bežky až do polovice mája. Samozrejmosťou boli túry na bežkách na Veľkú noc či už do Jamnickej alebo Račkovej doliny, ale teraz v toto obdobie bolo všade v dolinách málo snehu. Preto po Veľkej noci v nedeľu 11.apríla boli len pešo v Jamnickej doline a ďalšú nedeľu 18.apríla menšia skupinka vyšla na bicykloch na hornú nádrž vodného diela Čierny Váh na kopec Neznámu 1160 m n.m., čo je solídny športový výkon, najmä pre prevýšenie od Svarína. Dolu je to však „neuveriteľný zjazd“.

      Niektorí jednotlivci nedeľu 25. apríla strávili vo Vysokých Tatrách pri rozlúčke so zimnou sezónou a snehom, ďalší skúšali nové kolieskové korčule na novom asfalte nad obcou.   

 

26.apríla 2010                                                     Ľubomír Rúčka

                                                                           Klub kokavských turistov a lyžiarov