Liptovská kokava ERB Liptovská Kokava
kontakt vyhľadávanie hlavné menu

TURISTI NA KVETNÚ NEDEĽU 28.MARCA 2010

      Zo soboty na nedeľu bol nočný mrazík, a tak turisti tušili, že aj  v tomto jarnom období, môže byť nedeľný deň na bežkách celkom príjemný. Ráno sa rozhodli pre Kôprovú dolinu. Sneh v doline bol  v podstate až od Kmeťovho vodopádu alebo od začiatku odbočujúcej doliny Nefcerka. Je to teda asi od polovice Kôprovej doliny. Koncom marca tak málo snehu v tejto doline už dávno nebolo. Sneh bol z rána primrznutý a po namazaní lyží sa išlo celkom dobre. Sem-tam na miestach bez snehu však už bolo treba bežky dať dolu. Cieľ bol predbežne pod Temnosmrečianskymi plesami. Nechceli pokračovať ďalej, nakoľko sa obávali zostupu. Čím neskôr popoludní očakávali vyššiu teplotu a tým mäkší sneh, ktorý sa niekde už prebáral. Bolo polooblačno, skôr zamračené, občas sa však ukázala čiastočne aj modrá obloha. Teplota  vo výške skoro 1500m n.m. bola tesne nad 0°C. Prechádzali aj popri Medveďom kúpeli, ktorý je v každú ročnú dobu očarujúci. Časť z nich vyberá fotoaparáty a zachytáva si rýchlo sa kĺzajúcu vodu po vyhladenej obrovskej skale. Spenená riava padá do tohto kúpeľa. Rokmi sa tu vytvorila hlboká skalná nádrž, v ktorej to množstvo vody mení farbu, aj podľa tej hľbky. Kôprovský potok je všade nádherný, ale v tejto oblasti je najzaujímavejší a očarujúci.

        Zostali teda na rázcestí pod Temnosmrečianskymi plesami, na odbočke do Kobylej dolinky. Z pravej strany mali bralá Hlinskej doliny-Hrubého vrchu a Prostredného chrbáta. Nádherná krajina. Vajanského vodopád, ktorý vyteká z Nižného Temnosmrečianskeho plesa, ešte nemá svoju silu. Padá do hĺbky 170m, pri topení sa snehu je široký a mohutný. V takomto období je ho zaujímavé vidieť aj z náprotivného chodníka do Kobylej dolinky, odkiaľ je naň pohľad ako z lietadla.  Obyčajne v takomto čase je ešte všetka kosodrevina v tejto oblasti pod snehom, no teraz je akoby už pred letom. Snehu je tu málo. Informačná tabuľa tu býva vždy celá zaviata snehom do výšky cca

2 m a má krásnu snehovú čapicu, teraz ju vidieť skoro celú. Aj tak bola spokojnosť na tvárach účastníkov /Fronko, Glos, Rúčka, Krajči, Nemsila, Vrbičanová, Laurincová/.

        Po občerstvení a pripomenutí si menín dvoch Aleniek, a aj narodenín, sa vracajú naspäť. Opatrne, aby pri zjazdoch sa im nepreboril sneh. Niekedy bol aj nejaký pád. Niektorí však idú ako obyčajne bez zaváhania.  Bežky odopínajú poniže Kmeťovho vodopádu, vedľa Kriváňa, ktorý je tu ako skalnatá ozruta.

 

                                                                                                  Ľubomír Rúčka.