Liptovská kokava ERB Liptovská Kokava
kontakt vyhľadávanie hlavné menu

TURISTI V NEDEĽU 14. MARCA 2010

Druhý marcový týždeň je stále v Liptovskej Kokave sneh, čo obyčajne už nie je v túto ročnú dobu obvyklé. Nie je to hrubá súvislá vrstva, lebo často fúka silný vietor. Tvoria sa preto snehové jazyky.

Aj tradičné nosenie dedka a marmurieny /po našom/ v nedeľu 14. marca v skorých ranných hodinách bolo zvláštne. Ráno totiž fúkal vietor, padal sneh a bolo to teda ako „na Sibíri“.

Domáci turisti neváhali, a tak ako majú vo zvyku o 9.00 hod. vyrazili. Trasu mali Kôprovú dolinu s cieľom podľa snehových a prírodných podmienok. Začali s Podbanska a od začiatku pretláčali trasu, lebo všade bola nová vrstva 20-30 cm snehu. Voskovanie bolo zložité, na každý vosk sa totiž lepil sneh. Nakoniec v doline pri Zverienci vosk z lyží dali dolu a natreli sviečkou. Potom to už išlo každému ako-tak. Takáto zložitá situácia s voskovaním lyží sa stane turistom obyčajne raz za rok. Bolo zamračené, občas slabé sneženie, teplota okolo nuly alebo mierne pod nulou. Najmä ďalej v doline bola krásna zima v tatranskej prírode s čerstvým novým snehom. Po desiatich kilometroch vystúpili ku Kmeťovmu vodopádu. Ešte stále je spútaný zimou a svoju silu a krásu ukáže až na jar. Jarné prúdy vody budú padať z výšky v rokline pod Nefcerkou.

Aj keď bolo neustále zamračené, sedmička borcov /Laurincová, Porubän, Fronko, Rúčka, Glos, Nemsila, Krajči/ mala zážitok, ukázali sa bralá na kraji Nefcerky, časť Kriváňa i druhá strana Kôprovej. Objavili sa spomienky na zbieranie najmä brusníc pred rokmi v tejto časti doliny i „povestný kamzík Pavla Blahúta“. Aj návrat do ústia doliny nie je taký rýchly vzhľadom na kvalitu snehu ako inokedy. Obyčajne sa zjazduje, teraz to bol veru beh nalyžiach na 10 km.Únavu v Podbansku z celkových cca 20 km na bežkách išli všetci zahnať do bazéna, vírivky a na tobogán v hoteli PERMON. Krásne prežitý zimný nedeľný deň, oproti „mizernému“ marcovému počasiu v Lipt.Kokave.

Ľubomír Rúčka

Klub kokavských turistov a lyžiarov